Sponsorlu Bağlantılar

iPhone X Çalınırsa Ne Yapmalı?

iPhone X çalınırsa ne yapmalı sorusunun cevabını bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Mobil cihazlar bilgi iletmek ve aramak için yaygın olarak kullanılır. Sonuç olarak genellikle e-postalar, metin mesajları, sesli mesajlar, takvimler, konumlar, resimler ve filmler gibi kişisel veriler içerirler. Bir cihazın kaybolması veya çalınması durumunda herhangi biri sizi ve çevrenizdekileri ciddi bir riske atabilecek verilere erişebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

iPhone X çalınırsa ne yapmalı yazımızda çalıntı veya kayıp durumunda kişisel verilerinizi korumak için takip etmeniz gereken bazı adımlar yer vereceğiz. Lütfen aşağıdaki talimatların sadece kişisel cihazlara (işvereniniz tarafından size verilmeyenlere) uygulanması gerektiğini unutmayın. Bir şirket cihazı durumunda şirketinizin politikasına uygun şekilde ilerlemelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

iPhone X Çalınma Durumunda Alınacak Önlemler

Verilerinizi korumanın en etkili yollarından biri hala sizde iken güvenliği sağlamaktır. Telefonunuzun kilidini açmak istediğinizde gerekecek bir PIN numarasını veya şifreyi etkinleştirerek başlamalısınız. Bu şekilde yalnızca yetkili kişilerin verilerinize erişebildiğinden emin olursunuz.

1 – PIN Kodu; mobil cihaza erişmek için girmeniz gereken bir numaradır.

iPhone X Çalınırsa Ne Yapmalı

Sponsorlu Bağlantılar

2 – Şifre; Bir bilgisayar veya internet hesabı şifresi gibi çalışır. Telefonunuzun kilidini açmak istediğiniz her seferde istediğiniz şekilde etkinleştirebilirsiniz. Şifrenin daha zor olması cihazınıza erişimin daha zor olacağıdır.

Cihaza erişmek için belirli bir miktar başarısız denemeden sonra tüm verileri tamamen silme seçeneğini kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Bu özellik yanlış ellere düşerse telefonunuzu koruyabilir. Ancak bu seçeneği etkinleştirirseniz dikkatli olmalısınız. Kesinlikle çocukların oynamasına izin vermeyin. Aksi takdirde her şey silinmiş bir telefonu elinize verirler. Seçtiğiniz kimlik doğrulama yöntemini güvendiğiniz kimseye göstermediğinizden emin olun. PIN/Parola’yı olabildiğince zor hale getirmeyi de unutmayın.

3 – Uzaktan İzleme ve Silme; Mobil cihazların çoğunda kayıp bir cihazdaki verileri uzaktan bulmanızı ve/veya silmenizi sağlayan işletim sistemleri vardır. Muhtemelen “iPhone’umu Bul” gibi özel bir uygulama yüklemeniz ve yapılandırmanız gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

4 – Şifreleme; Mobil cihazınıza erişiminiz varsa verilerinize ulaşmak için PIN veya şifre gerektirmeyen bazı gelişmiş çözümleri de deneyebilirsiniz. Şifreleme kişisel verilerinizi daha “profesyonel” saldırılardan korur. Bazı cihazların içinde şifreleme zaten var. Bazıları ise ya açma ya da kurma gerektirir. iPhone’lar ve iPad’ler varsayılan ayarlarda açık olan şifrelemeye sahiptir.

5 – Cihazı Yedekleme; Yedekleme işlemi çalınan/kayıp telefonda bulunan tüm bilgileri hızlı bir şekilde geri yüklemenizi sağlar. Yedeklemeler düzenli olarak yapılmalıdır. Cihazınızı yedeklemek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:

iPhone X Yedekleme Yöntemleri

A) Doğrudan Bilgisayarınıza Arşivleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

B) Tüm Apple cihazları için iCloud (ücretsiz özellik) rehberi, mesajları, e-postaları, takvimleri, resimleri, müzikleri ve daha pek çok şeyi iCloud hesabınıza göndererek yedekleyebilirsiniz.

C) Google Drive, Android cihazınızı yedeklemenizi sağlayan ücretsiz özellik (iCloud’a benzer işlevler).

iPhone X’i Engelleme

iPhone X cihaz kullanıcıları Android’in bunları yapabilmesinden birkaç yıl önce bu seçeneklere erişebildi. “iPhone’umu Bul” özelliği, kayıp ve/veya çalıntı cihazların konumlandırılması ve engellenmesini sağlar. iCloud hesabına bağlı olması gerekiyor. Açmak için iCloud ayarlarında etkinleştirmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

iCloud’u veya mobil uygulamanızı kullanarak sesi açabilir, mevcut konumu güncelleyebilir, konum değişikliklerini izleyebilir, cihazı engelleyebilir, ekrandaki belirli bir mesajı görüntüleyebilir ve tüm verileri uzaktan silebilirsiniz. En yeni Apple cihazları cüzdan seçeneğini kullanmanıza olanak tanır. Apple Pay, iPhone X cihazınızdaki kredi ve/veya banka kartlarınızın bilgilerini saklayan bir uygulamadır. Tam fabrika ayarlarına sıfırlama yapmadan sadece bu ayrıntıları uzaktan silebilirsiniz.

Google cihazlarından farklı olarak Apple, iPhone X cihazınızı bir daha kullanan herkesi tamamen engellemenize olanak tanır. Uzaktan kontrol edilen kayıp ve/veya çalıntı cihazı etkinleştirmek için birisinin Apple ID’nizi ve şifrenizi girmesi gerekir. Bu durumda çalıntı cihazı satmak çok zor.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here